ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΘΕΩΡΙΑ 6

Κατηγορίες Ανακοίνωσης:
Ημερομηνία:
Σάββατο 12.7.2014

«Η διδασκαλία της Ιστορίας και της Θεωρίας στη σύγχρονη εποχή και στις σπουδές της Σχολής αρχιτεκτόνων ΕΜΠ»

Ανοιχτή συζήτηση στο πλαίσιο του μαθήματος Ιστορίας και Θεωρίας 6 «Η σύγχρονη εποχή», την Τρίτη 15 Ιουλίου, 15.30.

Παρακολουθώντας τον προβληματισμό των φοιτητών στις πρόσφατες συνελεύσεις, οργανώνουμε, την Τρίτη 15 Ιουλίου στις 15.30, στο αίθριο του Αβέρωφ ή στην Α002 ανάλογα με τις καιρικές συνθήκες, μια ανοιχτή συζήτηση με θέμα τη διδασκαλία της Ιστορίας και της Θεωρίας στη σύγχρονη εποχή και στις σπουδές της Σχολής αρχιτεκτόνων ΕΜΠ. Θα γίνουν σύντομες εισηγήσεις από τους διδάσκοντες για το ρόλο της ιστορίας και της θεωρίας στις σπουδές αρχιτεκτονικής γενικά, αλλά κυρίως προσκαλούμε σπουδαστές όλων των εξαμήνων να κάνουν εισηγήσεις και προτάσεις για τη διδασκαλία των μαθημάτων αυτών στη Σχολή Αρχιτεκτόνων ΕΜΠ. Η συζήτηση θα συμβάλει στην καταγραφή και επίλυση γενικών και επιμέρους προβλημάτων που αντιμετωπίζει η εκπαιδευτική διαδικασία από τη μεριά των διδασκόντων και των φοιτητών.