Μεταδιδακτορική Έρευνα

Ως Μεταδιδακτορική Έρευνα χαρακτηρίζεται η έρευνα που διεξάγεται σε ακαδημαϊκή μονάδα του ΕΜΠ από ερευνητή/τρια που είναι κάτοχος Διδακτορικού Διπλώματος (ΔΔ) και γίνεται δεκτός/ή για το σκοπό αυτό από Σχολή του ΕΜΠ. Η μεταδιδακτορική έρευνα έχει ως βασικούς στόχους:

• την επέκταση των αποτελεσμάτων της Διδακτορικής Διατριβής του ερευνητή/τριας σε επιστημονικές κατευθύνσεις που ενδιαφέρουν τη Σχολή στην οποία γίνεται δεκτός/ή,
  • την ανάπτυξη στη Σχολή ερευνητικών περιοχών συναφών με την επιστημονική περιοχή της διατριβής του ερευνητή/τριας και
  • τη συμβολή στη διερεύνηση ερευνητικών ερωτημάτων που απασχολούν τη Σχολή.
Διαδικασία αποδοχής υποψηφίων

Οι μεταδιδακτορικοί/ές ερευνητές/τριες πρέπει να:

• είναι κάτοχοι ΔΔ της ημεδαπής ή ισότιμου τίτλου σπουδών του εξωτερικού, αναγνωρισμένου από το ΔΟΑΤΑΠ, σε αντικείμενο συναφές με αυτό της προτεινόμενης μεταδιδακτορικής έρευνας, και να
  • γνωρίζουν τουλάχιστον μία ξένη γλώσσα.

Οι ενδιαφερόμενοι/ες υποβάλλουν αίτηση στο Γραφείο Μεταπτυχιακών Σπουδών & Έρευνας (ΓΜΣΕ) της Σχολής, στην οποία αναφέρουν το αντικείμενο της προτεινόμενης έρευνας και το προτεινόμενο ως επιβλέπον μέλος του Διδακτικού Ερευνητικού Προσωπικού (ΔΕΠ) της Σχολής. Στην αίτηση επισυνάπτονται:

• περιγραφή της ερευνητικής πρότασης,
  • βιογραφικό σημείωμα και κατάλογος δημοσιεύσεων,
  • επικυρωμένα αντίγραφα τίτλων σπουδών, με αναλυτικές βαθμολογίες και
  • δύο (2) συστατικές επιστολές.

Η αποδοχή του/της μεταδιδακτορικού/ής ερευνητή/τριας γίνεται από τη Γενική Συνέλευση (ΓΣ) της Σχολής μετά από γραπτή εισήγηση του προτεινόμενου ως επιβλέποντος μέλους ΔΕΠ. Στην εισήγηση προσδιορίζονται:

• το αντικείμενο, η διάρκεια, οι φάσεις και τα αναμενόμενα αποτελέσματα του προτεινόμενου ερευνητικού έργου που θα αναπτύξει ο/η μεταδιδακτορικός/ή ερευνητής/τρια και
  • τεκμηριώνεται η πρόταση υλοποίησής του στο πλαίσιο συγκεκριμένης ακαδημαϊκής μονάδας.

Η χρονική διάρκεια της μεταδιδακτορικής έρευνας δεν μπορεί να ξεπερνά τα τρία (3) έτη. Παράταση χρόνου μπορεί να δοθεί μετά από τεκμηριωμένη πρόταση του επιβλέποντος μέλους ΔΕΠ και απόφαση της ΓΣ της Σχολής.

Επίβλεψη και κρίση

Η εκπόνηση της μεταδιδακτορικής έρευνας γίνεται σε συνεργασία με το επιβλέπον μέλος ΔΕΠ, με ευθύνη του οποίου η Σχολή παρέχει τις απαραίτητες υποδομές.

Με απόφαση της ΓΣ της Σχολής και εφ’ όσον δεν αντίκειται στις προδιαγραφές της μεταδιδακτορικής υποτροφίας, είναι δυνατόν να απασχοληθούν μεταδιδακτορικοί ερευνητές/τριες σε επικουρικό διδακτικό έργο.

Με την ολοκλήρωση της μεταδιδακτορικής έρευνας, ο ερευνητής/τρια υποβάλει στη Σχολή, σε συνεργασία με το επιβλέπον μέλος ΔΕΠ, τελική έκθεση των αποτελεσμάτων της έρευνας και ορίζεται από το ΓΜΣΕ δημόσια παρουσίαση της έρευνας.

Η ΓΣ της Σχολής πιστοποιεί την ολοκλήρωση της μεταδιδακτορικής έρευνας και χορηγεί πιστοποιητικό στο οποίο αναφέρονται η Σχολή του ΕΜΠ, το αντικείμενο και ο χρόνος διεξαγωγής της μεταδιδακτορικής έρευνας. Το πιστοποιητικό δεν αποτελεί τίτλο σπουδών.