Κέντρο Εκπαίδευσης παιδιών με ειδικές ανάγκες σε συνδυασμό με Κέντρο Νεότητας στο Δήμο Νέου Ηρακλείου

Επιβλέποντες:
Σπουδαστές:
Άννα Μαυροπούλου
Παράδοση / Εκπόνηση:
Φεβρουάριος, 2009

Πρόκειται για ένα πολύκεντρο στο δήμο Ν. Ηρακλείου, που αποτελείται από ένα Ειδικό Σχολείο για ΑμεΑ, ένα Κέντρο Νεότητας κι ένα Συμβουλευτικό Κέντρο. Το κάθε κέντρο λειτουργεί αυτόνομα, αλλά και σε συνεργασία με τα άλλα, καθώς και με την κοινότητα, μέσα από διάφορες εκδηλώσεις. Το σχολείο αποτελεί – με βάση τον αριθμό των παιδιών και τις λειτουργίες του – μια μονάδα που καλείται να καλύψει τις ανάγκες του δήμου για την εκπαίδευση των ΑμεΑ ηλικίας 12 – 18+ , με γενικά και ειδικά μαθήματα.

Στόχος του θέματος είναι, εκτός από την εκπαίδευση των παιδιών,  η ανάμιξη διαφορετρικών κοινωνικών ομάδων, με σκοπό να γνωρίσουν η μία την άλλη, ώστε να γίνει ομαλή η ένταξη των ΑμεΑ στο κοινωνικό σύνολο. Σ’ αυτό συντελούν η γειτνίαση με μεγάλο σχολικό συγκρότημα, το Κέντρο Νεότητας,καθώς και η παρουσία ψυχολόγων και κοινωνικών λειτουργών, που θα βοηθήσει και τις δύο ομάδες να έρθουν πιο κοντά.

Το συγκρότημα χωρίζεται σε δύο κομμάτια. Στο σχολείο, που αποτελεί και το μεγαλύτερο, σε «Π» διάταξη γύρω από μία κεντρική αυλή και στο κοινοτικό, που περιλαμβάνει τις δημόσιες λειτουργίες κι έχει πιο εξωστρεφή χαρακτήρα.

Κατηγορίες:
Αριθμός Καταχώρησης: